Rozwód z wyłącznej winy jednego małżonka

Szanowny Czytelniku, dzisiaj chciałabym podzielić się z Tobą sukcesem w związku z wygraniem sprawy rozwodowej!

Rozwód z orzeczeniem o winie, czy bez?

Fakt, to trudna decyzja. Warto zatem przemyśleć, jakie są nasze oczekiwania w związku z rozwodem. O tym, kiedy Sąd orzeka o winie za rozkład pożycia małżeńskiego możesz przeczytać tutaj.

Z uwagi na to, że wina sprawie o rozwód jest kategorią prawną, warto skonsultować się z adwokatem w tym zakresie. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że rozwód z wyłącznej winy jednego małżonka może rodzić także dalsze konsekwencje prawne.

Jak podjąć właściwą decyzję?

Pamiętam, że kiedy pierwszy raz przyszła do mnie Pani Aleksandra- jedno było pewne- jej małżeństwo od dawna już nie funkcjonowało w sposób prawidłowy. By móc jak najlepiej pomóc swoim klientom, często zachęcam ich, by najpierw opowiedzieli mi o swojej sytuacji. Opis sytuacji i relacji panujących w małżeństwie jest niezwykle istotny- pomaga dobrać odpowiednie rozwiązanie prawne.

Dla mnie już wówczas istniały podstawy do tego, by wnieść pozew o rozwód z orzeczeniem wyłączonej winy za rozkład pożycia małżeńskiego po stronie męża Pani Aleksandry. Klientka zdecydowała, że tego właśnie chciałaby domagać się przed Sądem.

Pani Aleksandra wraz z mężem posiada małoletnią córkę. Dbając o dobro małoletniej dziewczynki wraz z pozwem o rozwód złożyłam wniosek o zabezpieczenie alimentów na rzecz dziewczynki. Sąd zabezpieczył alimenty dokładnie na taką wysokość, o jaką wniosłam.

W oczekiwaniu na termin rozprawy…

Realia są takie, że na wyznaczenie terminu rozprawy czeka się po kilka miesięcy. W tym czasie Pani Aleksandra rozmawiała ze znajomymi, którzy czy to na bazie własnych doświadczeń, czy to na podstawie zasłyszanych opowieści odradzali jej rozwód z wyłącznej winy jednego małżonka. Z jednej strony, Pani Aleksandra chciała dążyć do sprawiedliwego wyroku i orzeczenia o winie męża, z drugiej strony była skołowana informacjami o przebiegu rozprawy rozwodowej.

Podczas naszego spotkania Pani Aleksandra powiedziała mi o swoich obawach i wątpliwościach.- „Rozwód z wyłącznej winy jednego małżonka jest w naszym prawie praktycznie nie do uzyskania. Poza tym proces będzie trwał latami”. Powtórzyłam mojej klientce to, co mówiłam już jakiś czas temu, a co ze względu na upływ czasu mogło jej umknąć. Pani Aleksandra ostatecznie zdecydowała podtrzymać wniosek co do orzeczenia o winie.

Sukces

Sąd Okręgowy ogłosił wyrok, w którym orzekł, że wyłączną winę za rozkład pożycia małżeńskiego ponosi pozwany. Dalsze żądania mojej klientki w zakresie sytuacji małoletniego dziecka, w tym wysokości alimentów również zostały uwzględnione.

Wygrałyśmy sprawę o rozwód. Na deser moja klientka miała jeszcze zasądzony zwrot kosztów procesu. Pełnia szczęścia.

Warto dążyć do realizacji swoich celów. Powyższa sprawa również uświadamia, że opłaca się skorzystać z pomocy profesjonalisty w sprawach przed Sądem. Często w sprawach z zakresu prawa rodzinnego kierujemy się sugestiami znajomych. Niejednokrotnie zdarza się, że ktoś z naszego otoczenia miał już jakieś doświadczenia w sprawie o rozwód. Tymczasem, sytuacja każdej pary jest odmienna. Decydując się na działania prawne, warto jest poradzić się adwokata, by nie pozbawić się przysługujących nam rozwiązań prawnych.

 

Powiązane wpisy: