Zwrot wydatków związanych z ciążą i porodem

Jeżeli masz dziecko, a ojciec nie partycypował wydatkach na niego, to masz prawo ubiegać się o zwrot wydatków związanych z ciążą i porodem. 

Z tego wpisu dowiesz się: 

  • kto ponosi wydatki związane z ciążą i porodem; 
  • jakie koszty można zaliczyć do takich wydatków; 
  • kto ponosi koszty związane z trzymiesięcznym utrzymaniem matki w okresie porodu; 
  • jak dochodzić powyższych kwot

Kto ponosi wydatki związane z ciążą i porodem? 

Jak diametralnie może zmienić się sytuacja w życiu doskonale wie Pani Ewelina. Pewnego dnia wybrałam się do Parku Henrykowskiego. Poznałam tam Panią Ewelinę, która wówczas znajdowała się w trudnej sytuacji zarówno finansowej, jak i życiowej. Kobieta została porzucona przez swojego partnera tuż porodem. Ojciec dziecka nie był mężem Pani Eweliny, toteż myślała, że o alimenty na rzecz dziecka może zacząć ubiegać się od momentu urodzenia dziecka.

A co z jej obecną sytuacją? Pani Ewelina musiała ponieść koszty związane z ciążą i porodem. Musiała przygotować wyprawkę dla dziecka- zakupić łóżeczko, wózek, smoczek. W zasadzie cały koszt związany z przyjściem na świat dziecka pokryła Pani Ewelina. Pomimo wielokrotnych prób kontaktu, były partner nie chciał mieć jakiegokolwiek kontaktu z Panią Eweliną, a o pomocy finansowej z jego strony nie było nawet mowy. Pani Ewelina została w ciężkiej sytuacji, bez środków do życia. Tymczasem właśnie teraz bardzo ich potrzebowała- wizyty lekarskie i inne wydatki, nie mówiąc już o zdrowiej diecie. To wszystko to spory wydatek. Czy tak musi być? Mało kobiet ma tego świadomość, że odpowiedź brzmi NIE. 

Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, ojciec dziecka niebędący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. 

Koszty związane z ciążą i porodem

Powyższa informacja wprawiła Panią Ewelinę w osłupienie. Postanowiła już, że weźmie chwilówkę, by związać koniec z końcem. Wiadomość o tym, że może żądać od ojca dziecka pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem jej i dziecka sprawiło, że otworzyło się przed nią inne rozwiązanie tej sytuacji. Pani Ewelina bardzo nie chciała się zadłużyć, obawiając się, czy będzie w stanie spłacić pożyczkę. Tymczasem, okazało się, że inne możliwe rozwiązanie istnieje. Konieczne jest precyzyjne określenie wydatków. To, co może zostać uznane za wyprawkę i co składa się na koszty zależy od okoliczności sprawy i jest ustalane indywidualnie w zależności od sytuacji w sprawie. Często do takich kosztów zaliczane są wózek, łóżeczko, koszty związane z remontem pokoju dla dziecka, ubranka. Choć nie zawsze wszystkie powyższe elementy będą stanowiły koszty związane z ciążą i porodem. 

Koszty związane z trzymiesięcznym utrzymaniem matki

Pani Ewelina, nie wiedziała od czego zacząć i jak przygotować się do rozprawy, a to, jak wiecie z moich poprzednich artykułów jest kluczem do sukcesu. Poza powyżej wskazanymi wydatkami do roszczeń matki dziecka pozamałżeńskiego wchodzą także koszty trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Warto o tym wiedzieć i również uwzględniać formułując pozew. 

Jak dochodzić powyższych kwot?

Doradzam i wskazuję swoim Klientom, jak gromadzić dowody, by na etapie postępowania sądowego stanowiły wartościowy materiał dowodowy. Sąd, ustalając rozmiar, w jakim ojciec dziecka ma się przyczynić do zakupu wyprawki, kieruje się zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym, toteż ważne jest, by znalazło się w nim to, co jest istotne. 

Jeżeli zainteresował Cię ten temat, chętnie odpowiem na Twoje dalsze pytania.

Zadzwoń, a uzgodnimy dogodny termin spotkania.

 

Powiązane artykuły: